Duben 2020

Je to špatné

30. dubna 2020 v 7:15 | Mirek |  Téma týdne

Jen taková glosa na TT - HRANICE

Jde o to jaká?

Ale asi oprávněně předpokládám, že vzhledem k současné situaci bylo vybráno téma záměrně ve vztahu k zavřeným hranicím států kvůli pandemie COVID - 19.

Jsme s manželkou snad poprvé v životě zcela bezradní.
Chtěli jsme naposledy v životě navštívit v létě naši milovanou Mallorcu. Máme vytipovaný hotel, který má pokoj upravený pro vozíčkáře, tzn. široké dveře , madla v koupelně, a hlavně do bazénu speciání sedačku, která člověka spustí do bazénu a zase ho vytáhne zpět. To, že už si nezaplavu v moře, s tím jsem se už smířil. Aspoň ten vzduch prosycený jódem a ta vůně!Máme koupenou letenku a zaplacenou zálohu za pobyt. A co teď? To ví snad jen Bůh, altruista.
Zatím sedím doma, jako jezevec v noře, protože mě má diabetoložka důrazně varovala před chozením ven a před přijímáním jakýchkoliv návštěv.Jsem totiž údajně tzv. polymorbidní pacient a patřím do té nejohroženější skupiny. Vloni v lednu jsem skončil na ARU, připojený 40 dnů na umělou plícní ventilaci. Nemohli mě pak probudit a hrozilo, že skončím do konce života na přístrojích. Primář manželce řekl, že jestli se tam ještě jednou oběvím, tak to bude konec.
Tak jsem zatím zpořil hranici své vůle a schopností a po té co jsem na LDN téměř nepohnul ani prstem, tak jsem teď téměř soběstačný.

Glosa 16/2020

18. dubna 2020 v 8:20 | Mirek |  Glosy

Ve Vojenské nemocnici v Olomouci mají údajně nenjnovější přístroj MR. Praktik mě tam chtěl poslat,, ale tehdy prý ještě neměli program na cévy. Tak by tam mohl teď poslat manžeku s páteří, která ji pořád bolí, a to tak, že dost.
Název Vojeská je už jen alias, protože armádu nemáme, máme jen Mírové sbory, které hlídají demokracii v Afghanistánu, Iráku, Iránu, Lybii, Číně, Mongolsku, Faerských ostrovech, a na Marschallových ostrovech.
V autoparcích stojí tanky T-34, auta Praga V3S a motorky JAWA 350.

VELIKONOCE

13. dubna 2020 v 10:49 | Mirek |  Verše
Nohy, nožky, nožičky,
do sucha i do slané vodičky.
Rostou pěkně z dupky,
tak do života hupky, hupky.
 
Do světa šlapou chodidla,
ze severu na jih zpravidla.
Hody, hody, do pohody,
mají rády hodně vody.
 
Vejce jsou sice keto,
ale už aby bylo léto.
Koleda, koleda Miri,
kéž bychom se tam ještě vrátili.
 
Ó kolena, kolena tvé,
obě dvě, pravé i levé.
Bužírková žíla pletená,
takovou jen tak každý nemá.
 
Velikonoce budou za rok zase,
podle víry ve stejném čase.
Takže Vás ženy opět vyšupem,
úplně stejným postupem.
 
Ať Vám nohy běhají,
a to co mají nechť dělají.
My dostaneme vejce i slivovičku,
a zazpíváme Vám písničku.

Čeho,na co, proč?

11. dubna 2020 v 18:20 | Mirek |  Téma týdne

Nákupní seznam

Nákupní seznam čeho, na co, proč?

Ano či ne? Když jsem chodíval nakupovat do sámošky něco k jídlu, tak mi manželka musela napsat seznam. Nakoupil jsem podle seznamu, za pokladnou si vyškrtal co mám. Namlel jsem zrnkovou kávu, prosvítil vajíčka, dal vše do síťovky a šel těch pár kroků domů.
Vzpomínám si, že taťka si pamatoval jednu věc. Abychom doma měli sádlo, máslo, olej a špek. Já bych ještě přidal mléko a pečivo. (za mě rohlíky).
Teď se role vyměnily a pokročil věk, tak chodí do Kauflandu nakupovat manželka. Také si bere sebou "papírek", na který jsme průběžně každý dopisovali, co nám chybí, ev. na co máme chuť. Zajímavé je, že se vrátí a stejně něco zapoměla. Další záhadou je, proč ten papírek je formátu A6, ale paragon je dlouhý jak 14 dní.
Manželka vidí do dálky jako ostříž, ale na čtení potřebuje dioptrie a to tak, že dost, takže vlastně neví co nakupuje a až doma se pak diví. Údajně se jí nechcou vytahovat brýle z tašky. Možná by je ani poslepu nenašla.
V současné aktuální situaci to je s rouškou přes ústa a nos téměř nemožné.
Nakupovat potraviny ještě zvládnu, dokonce se bloumám nákupní plochou a honí mě mlsná, co bych si ještě dal. Dokonce i manželka se mě ptá, co bych si ještě dal.
Nesnáším ale lést do prodejen obuvi, oděvů a jiných hader. To čekám vždycky někde venku, na náměstí nebo v parku, nebo v autě na parkovišti.
Rád mám samozřejmě elektro a nejvíc miluji šroubky, vruty, nýtky, matičky, hmoždinky, atd. Jednou v životě jsem zažil želeřství - samoobsluhu. To byl pro mě ráj, tam bych vydržel nekonečně dlouho.
Jednou vymyslel zeťáček takovou hru. Vyfotil nákup, vložil na FCB a nechal diskutující tipovat, kolik za ten nákup zaplatil. Nakonec se někdo aspoň trochu k té ceně přiblížil. Myslím si, že letos od ledna s tak raketovým růstem cen a její neustálou změnou, samozřejmě směrem nahoru, by se někdo asi těžko ztrefoval.

Balada o noze

7. dubna 2020 v 9:57 | Mirek |  Verše

Balada o noze

Nožky, nohy, nožičky,
chtějí trochu mastičky,
anebo víc,
do školy už fič.

Vazelína flava,
sílu nohám dává,
pravidelnost zaručí,
běhat nohy naučí.

Je-li holt noha DIA,
nic není platné jíst BIA.
Moje, tvoje nebo mnoha,
hojí se zle - ani zaboha.

První prst jmenuje se palec,
je to potvora - zhýralec.
Děti říkají mu paleček
a tatínkovi jejich maminky dědeček.

Tak opatrujte se trošičku,
ať nemusíte volat sestřičku.
V hodině duchů jen "malá" svačina,
pak nepomohou ani doktorů tria.

Jsem jako v jeskyni

3. dubna 2020 v 7:47 | Mirek |  Téma týdne
BARVY V NÁS

Jsem jako v jeskyni.

Chybí mi barva slunce. Protože se nevydržíme dívat do ostrého světla naší životadárné hvězdy, tak říkáme, že má barvu žlutou, oranžovou, krvavou, atd.
Ať už je to jakkoli, tak nám všem, budou chybět jeho blahodárné účinky na mozek - tvorba serotinu, který má bílou barvu a má význam jako neurotransmiter (přenašeč nervových vzruchů). Budeme trpět změnami nálady, celkovou depresí, případně poruchami spánku, podrážděností až agresivitou.
Kdyby se na mě díval svým senzibilním zrakem někdo, kdo má tyto schopnosti, tak by viděl černou barvu a světlo svíčky na konci tunelu. Já sám sebe takto barevně nevidím. Jestli existuje nějaká barva naděje, tak je to možná žlutá, já mám ale nejraději zelenou.
Když jsem se dnes díval z okna, tak jsem nic zeleného neviděl, tráva neroste, listy nejsou, ani šeřík ještě nekvete.
Jsem polymorbidní pacient, takže má diabetoložka mě varovala, že nesmím chodit ven a nesmí k nám ani příbuzní.
Takže i ten pravěký člověk mohl,z jeskyně ven. Vlastně byl venku skoro pořád.
Také jsem měl rád na své kůži barvu opálení. Opaloval jsem se velmi snadno, přímo do hněda a dokonce i ve stínu.
Nechci moc rozebírat barvu exkrementů, ale vyděsili jsme se s manželkou, když jsem začal mít černou barvu stolice. Člověka hned napadne, že je to sražená krev a že se jedná o rakovinu střev. Nakonec naštěstí nic takového. Má praktička mi vysvětlila, že je navině železo, které mi předepsala, protože jsem ho měl v těle nedostatek.
"Barva objektu záleží na jeho fyzikálních vlastnostech a na vnímání pozorovatele. Z hlediska fyzikálního můžeme říci, že povrch má barvu světla, které odráží nebo vyzařuje. V případě odrazu závisí na složení spektra dopadajícího světla a na tom které složky spektra tohoto světla povrch odráží a které pohlcuje a s jakou intenzitou. Stejně tak záleží na úhlu pozorování objektu."
zdroj: dudu
Jaká barva v nás je, částečně prozrazují naše oči.
Mám tmavě hnědé oči.
Udajně, lidé s tmavě hnědýma očima bývají příjemní, asertivní a důvěryhodní. Pokud tedy někdo potřebuje s něčím pomoct, obrátí se spíše na ně. Odborníci z Univerzity Karlovy popisují lidi s hnědýma očima jako osoby obecně loajální, úctyhodné a jemné, ačkoli rozhodně ne submisivní. Hnědoocí lidé také méně spí než například modroocí a taky se ráno dříve probouzejí.
Mohu potvrdit, že výzkumníci mají pravdu.