Příroda - kdo je víc.

16. února 2020 v 10:13 | Mirek
ČLOVĚK VS. PŘÍRODA
Příroda kolem nás a příroda v nás.
Stále říkám, myslím si to a trvám na tom, že nejsme nic víc a nic mín, než součást přírody.
Živé, či neživé, toť otázka.
Jsou určitě, víry, náboženství a přesvědčení, že i kámen má svůj vnitřní svět. Mnohdy je víra víc, než realita a skutečnost. I onen vzpomínaný kámen má nějakou vnitřní strukturu a částice tak malé, že o nich zatím nemáme ani tušení. A mezi nimi existují nějaké vazby, ovlivňují se a jsou v pohybu. Existuje teorie, která říká, že každý systém má tendenci udržovat se v rovnovážném vztahu. Systém je vlastně soustava prvků a vazeb mezi nimi.
Za součást přírody považuji i vesmír. Díval jsem se včera na dokument o raketoplánech. To, co jsem se dozvěděl, bylo pro mě úplé novum a nestačil jsem se divit. Věřím, že mnoho z vás to neví také. První americký raketoplán vybuchl při startu a zahynulo v něm 7 astronautů. Ke stejné tragedii pak došlo před koncem celého projektu, kdy raketoplán shořel v atmosféře při návratu, kvůli poškození ochranného pláště. Zahynulo tak podruhé opět 7 američanů.
Program NASA, který počítal s tím, že raketoplány budou ekonomicky výhodnou variantou cest do vesmíru, tak měl nakahánku. Rusové postavili svůj raketoplám Buran (bouře). Záchrana přišla po rozpadu Sovětského svazu, kdy Ruská federace byla v konci s penězmi a potřebovala dokončit svou orbitální stanici. Došlo ke spojení obou států a podáním ruky v průlezu skončila studená válka. Američané, ale chtěli mít svou orbitální stanici, takže ji začali budovat. Když byla rozestavěná z poloviny, tak došlo právě k oné druhé tragedii. Nakonec je díky spolupráci asi sedmnáctí zemí světa stanice hotová a krouží na nebi kolem nás.
Také rád sleduji televizní pořady o přírodě. Naštěstí jich mám na výběr asi pět, protože v televizi jinak nic moc ke koukání není. Je neskutečné, jak díky dnes velmi pokročilé technice jsou vidět detajly v hodně vysokém rozlišení. Některé příběhy ze života skupin, klanů rodin a gengů nejsou nepodobné naší lidské populaci. Mnohdy se mi zdá, že nás i předčí. Například vrána je údajně velmi "inteligentní". Jedna si rozbíjela skořápku ořechů tak, že ho hodila na přechod pro chodce. Až ho nějaké auto přejelo, tak se hned nevrhala pod kola jedoucích aut, ale počkala si až na semaforu naskočí červená. Mnohdy veškeré chování zvířat svádíme na pudy.
Ale, abych dodržel to vs. z tématu, tak to by nebyl systém, ve kterém by neexistovaly antagonismy. Ale vnitřní i vnější rozpory a jejich vyřešení jsou možná hnacím motorem pokroku a rozvoje. Pokud jde ale o člověka a přírodu, tak to vždy "podělá" člověk.
Na závěr jen glosa. Nechci dát za pravdu hysterce Grétě, ale dnešní zima ve městě Jeseník, je úplně jiné roční období. Takže je možná něco divného v království Dánském....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 blondýna blondýna | 16. února 2020 v 11:08 | Reagovat

Já bych po zbytek svých dní strašně ráda zůstala součástí přírody a když odejdu, byla bych ráda prachem, který do ní vysypou. Nebudu a nechci soutěžit, příroda je mocná ... nu a u nás je kolem 10st, ptáci řvou a lidé nechápou ...

2 King Rucola King Rucola | E-mail | 16. února 2020 v 13:21 | Reagovat

[1]: Ty mi nikdy neodides! Beriem si Ta so sebou! Furt a vsade!

3 Marek Marek | E-mail | 2. dubna 2020 v 12:29 | Reagovat

Dobrý den , muj názor na přírodu ?
Ano rozumím příroda matka všech ano
Tak to mi tedy prominte , takto se já nechovám k matce , jako k přírodě .
Proč to tak vyhrocuji ? No ano - to je ten Pokrok  s velkým P. dovolte mi muj názor .
Už jako dítěti se mi dostávalo ve škole -- moudra -- kde se říkalo a učilo že Pokrok nás žene ku předu , a že umělá hmota je užasný vynález a že nahradí okna , už budou umělá a vydrží déle , a ušetříme stromy , a že pte lahvě je užasný vynález a že ušetříme sklárny atd. to mi bylo 8 let , dítko školou povinné .
Dnes ? dnes vzpomínám na Pokrok co nám vštěpovali do hlav, ano pet lahve jsou tedy výtečná záležitost , ano plast je velice Pokrokový , ano je tak pokrokový že už ho dokonce i jíme ano pochutnáváme si na umělotinách v ruzných podobách ,
UF  jak je chutné maso z mořských ryb
plné plastových čáteček , ano moře je totálně zamořené plasty , tak toto je pokrok , dnes jsem si vzpoměl na to co nás učili ve škole .
Je toho spoustu o čm bych se mohl zmínit v rámci pokroku kam jsme se to dostali , a to vše v rámci svobody  demokracie a kapitalistického či komustického zřízení . myslím že politika v tom není podle mého názoru v tom jsou lidé , ano lidé jen konzumují a nepřemýšlí , je to lepší a tak jdu z davem , vše je na lidech jestli budou dál užívat výdobytky pokroku a nebo budou přemýšlet o tom co každý jejich krok zaviní a zpusobí .debat na toto téma je miliardy a to je asi tak všechno , a tak roky letí a ono to stále jen debatuje ,
Zatím se nenašel nikdo kdo by zakázal výrobu třeba jen pet lahví ve své zemi , no v rámci svobody a demokracie o tom budeme debatova ještě asi tak 10 tisíc let, než nás plast nezničí , a ono to snad vyšumí .
To je jen otázka plasu , ale už se radči nebudu ani uvaze zamejšlet na automobilismu , taky  Pokrok nejlépe do jedné domácnosti 5 aut vždit je nás doma 5 osob , proč nemužu mít pro každou osobu jedno auto před domem , ano jen tak dál , nebudu  to dále rozvádět . Nechci ze zastavit jako v době kamenné , ale už toho pokroku  sndad bylo dosti . je to asi tak osudem lidstva  že se najdou lidé co v rámci mamonu pro svuj vlastní prospěch vymýšlí opradvu překotné věci bez ohledu na budoucí život lidstva . TAK MATKA PŘÍRODA JE UŽ S TOHO TAKY TAK TROCHU UNAVENÁ AŽ SI S TOHO TAK NĚJAK OBČAS KÝCHNE , A ZABOUŘÍ ATD . JO VZHURU K POKROKU . PŘEJI HEZKÝ DEN , VŠEM LIDEM , A HLAVU VZHURU , SNAD JEŠTĚ NENÍ POZDĚ .MAREK

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama