Které desatero?

25. února 2020 v 7:44 | Mirek |  Téma týdne
DESATERO

Jaké desatoro?

To křesťanské Desatero Božích přikázání?
Chodil jsem v některé z prvních "malých" tříd do předmětu Náboženství. Odnesl jsem si z toho toliko, že do třídy vstoupil pán v černé kutně s bílým límečkem, div neměl na hlavě mitru. Pamatuji si ho, protože jsem pak byl u prvního přijímání a mám doma fotku s tou obrovskou, zdobenou svíčkou. (Pak, když jsem mnohem později velice machroval s kamerou a natáčel křest vnučky, tak když jsem couval a couval, tak jsem obrovskou svíčku porazil. Když spadla na studenou kamennou dlažbu kostela, tak se zlomila a držel ji pohromadě jen knot).
Také mi utkvělo v paměti, jak velebný pán kreslil na tabuli Boží oko a potopu světa. Déšť dělal tak nějak kouzelně, že křída dělala po tabuli drrr drrr, drrr a vytvářela čárkovanou čáru. To bylo vody!
Z těch přikázání si pamatuji jen nesesmilníš. Dnes už vím, co to je a nejsem si jist, jestli jsem to vždy dodržoval. Jako většina dětí jsme si hráli i "na doktory", tak nevím?
Vím také, že v těch Božích zásadách je i neber jméno Boží nadarmo, nepokradeš, cti otce svého i matku svou, nezabiješ, ...
Je nad jakoukoli pochybnost, že morální zásady, které by nám měly být vlastní by nám měli navždy a pevně vštípit naši rodiče.
V souvislosti s křesťanstvím mi také nemálo vadí, že jaksi není dovoleno, nebo není doporučováno sebeukájení. A ta jakási zásada, že souložíme jen za účelem, jen a tehdy, když "vyrábíme" děti.
Doba to byla zvláštní, taková schizofrenická a oportunistická. Na třídních fotkách je vidět kolik a kdo všechno měli na krku pionýrské šátky. Dnes jsou mnozí znich fóristé, havloidi, podnikatelé, kapitalisté a milionáři.
Bylo běžné, že v jedné rodině byla maminka věřící, babička chodila pravidelně na nedělní mši a otec měl ostře nabitou pistoli a chodil na schůze, kde probíhala dobrovolně, s přinucením kolektivizace vesnice.
S mým nejlepším kamarádem z dětství se kterým máme společnou fotku z prvního přijímání se stýkáme dodnes a vůbec nám nevadí, že ve věci víry jsme každý někde jinde. On pak šel ještě k biřmování a dostal za to hodinky. Takže já jsem žádné hodinky ještě dlouho neměl. On chodí do kostela pravideně každou neděli "na velkou". Já vejdu do kostela vždy, když kolem nějakého jdu a je otevřený - což nebývá pravidlem. Smočím prst ve svěcené vodě, pokřižuji se a vhodím do pokladničky nemalý obolus.
K tomu, abych v něco, nebo někomu věřil nepotřebuji žádné "aparátčíky".
A vůbec si nejsem jistý že nás víra v našeho jediného Boha zachrání před převrácení na jedinou správnou víru - islamismus!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 King Rucola King Rucola | E-mail | 25. února 2020 v 10:53 | Reagovat

Islamizmus! To zi tak nejak moderne a lákavo a ľakavo. (V zmysle uľaknutia!)
Veľmi zaujímavý text.

2 Jitka Jitka | E-mail | Web | 25. února 2020 v 15:27 | Reagovat

Myslím, že jestli nás někdo, nebo něco převrátí na islamismus je jen na každém z nás. Na to, abychom byli slušní lidé nepotřebujeme chodit ani do kostela, stačí, když budeme dodržovat to zásadní co desatero obsahuje. Věřit hlavně sám v sebe a být slušný, to je moje krédo. Věřím, že je něco mezi nebem a zemí, ale nemusím tomu říkat zrovna Bůh. Nikdo totiž nevíme co to je a nejspíš to ani vědět nebudeme a nemusíme. :-)

3 Zdenička Zdenička | Web | 26. února 2020 v 18:26 | Reagovat

Ahoj, mě pomohla tato stránka https://www.otevreteoci.cz/. Vím, že existuje falešné i pravé desatero, ale lidé o tom nevědí.

4 Hanka Hanka | 27. února 2020 v 9:40 | Reagovat

Souhlasím s některými názory. K tomu, aby člověk žil slušně a poctivě, nepotřebuje žádné desatero, nemusí chodit do kostela, nemusí být věřící. Ať  si každý věří, čemu chce, k tomu je církev jako organizace zbytečně drahá a mnohdy jde o velké majetky. Ona ta náboženství omezují člověka a mnohé věci jsou přežitkem. To, že nemrskám desatero jak malou násobilku, neznamená, že jsem jako člověk horší. Ano, jak jsi napsal, dítě by měli formovat rodiče a ne farář, tedy "kostel". Je dobré znát historii, aby se člověk ve věcech víry nenechal zaslepit. :-)

5 Milan Milan | 27. února 2020 v 15:47 | Reagovat

Desatero je prosté a jednoduché k zapamatování
1. V jednoho Boha věřiti budeš.
2. Nevezmeš jména Božího nadarmo.
3. Pomni, abys den sváteční světil.
4. Cti otce svého i matku svou, abys dlouho byl živ a dobře ti bylo na zemi.
5. Nezabiješ.
6. Nezesmilníš.
7. Nepokradeš.
8. Nepromluvíš křivého svědectví proti bližnímu svému.
9. Nepožádáš manželky bližního svého,
10. aniž požádáš statku jeho.
Košaté znění ze Starého zákona je zde:
https://www.bible21.cz/online#exodus/20
a ještě jednou zde:
https://www.bible21.cz/online#deuteronomium/5
Je to ovšem ve velmi modernisovaném překladu, nejde o ekumenický text.

6 Meduňka Meduňka | Web | 1. března 2020 v 20:07 | Reagovat

Islamismus, no ale fuj! :-D To je nadsázka, že ano!? Líbí se mi, s jakou lehkostí je článek napsán, zařazuji proto do výběru na tema-tydne.blog.cz

7 bretislav bretislav | Web | 7. března 2020 v 18:03 | Reagovat

Taky mám zarámované svoje První sv. přijímání (s naprasklým sklem), jestli byla nějaká další, si nevzpomínám, asi už ne. Ale dobře si pamatuju, že mě hodiny náboženství bavily, pan farář uměl poutavě vyprávět biblické příběhy a mě pak hodně mrzelo, že vyprávění skončilo, když Ježíš zmizel ze světa pryč. Taky, jak na Božím těle jsme obcházeli náměstí s košíčkama s květy.. z té akce mám fotku vyfešákovaných dětí z baráku, kde jsme tehdy bydleli. Výuka náboženství skončila a my přece vykročili k lepším zítřkům pod prapory komoušů.
Do kostela jsem pak už nechodil, teď, když je někde příležitost cesty okolo, nakouknu dovnitř. Instituci církve nějak nepotřebuju, je to tam o lidech a ti bývají různí, někteří i docela nevěrohodní. Na druhou stranu jsem během práce poznal řadu farářů, před kterými smekám, jak byli na úrovni všestranně znalí a vzdělaní i co do "civilních" záležitostí. Ale o tom by bylo dlouhé povídání..
Ještě zopakuju poznatek z časů studijních.. v Táboře jsem onehdá navštívil tamní antikvariát s dotazem, jestli nemají Bibli. Neměli, ale byl tam jeden člověk, kterého můj dotaz překvapil, byl to farář.. řekl mi, že když mu dám adresu, že mi Bibli pošle. Poslal ji a z přiloženého dopisu si pamatuju tuhle větu (dopis jsem už nějak zašantročil, což mě mrzí): "Malé přičichnutí k vědě od náboženství odvrací, větší poznání k němu vrací".
Přitom si vždycky vzpomenu na pana Grygara! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama