Godži

15. listopadu 2018 v 11:30 | Mirek |  Diabetes Mellitus

Kustovnice čínská

Léčivé účinky
V tradiční čínské medicíně se používají plody kustovnice čínské již po staletí. (Oficiální drogou v Číně je však pouze kustovnice cizí .) Je využívána zejména jako doplněk stravy nebo se připravuje v podobě čaje . Kromě plodů se využívají i listy , kůra a kořeny . Využívání plodů se datuje v Číně od konce dynastie Ming ( 1368 - 1644 ).
Plody obsahují antioxidanty (antioxidační aktivita je srovnatelná s kiwi a brusinkami , je však nižší než u zralých třešní ). Podporují imunitní systém a redukují množství antigenů , které souvisejí s alergickými onemocněními. Také zvyšují

fagocytózu retikuloendoteliálního systému , snižují krevní tlak , zlepšují tvorbu krve (stimulují tvorbu bílých a červených krvinek), mají příznivý vliv na zrak a funkci jater . Využívají se při nemocích, při kterých je vedlejším symptomem žízeň (v raných stadiích cukrovky a tuberkulózy ), závratě, snížená ostrost zraku nebo chronický kašel.
Godži nabízené na trhu je v převažující míře nesprávně označováno jako plody kustovnice čínské, ale většina godži pěstovaného v Číně a vyváženého do zahraničí jsou plody kustovnice cizí , případně kulturních vyšlechtěných kultivarů získaných hybridizací kustovnice cizí s jinými druhy kustovnic. Godži jsou tedy plody stejné kustovnice , která roste běžně zdomácnělá i v teplejších oblastech České republiky.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 blondýna blondýna | Web | 17. listopadu 2018 v 19:43 | Reagovat

Tak tohle je skutečně dar z přírody, mám moc ráda.
V létě jí namočím, rozmixuji s citrónem, vodou a ledem a vznikne luxusní a hlavně osvěžující nápoj. :-)

2 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 19. listopadu 2018 v 18:57 | Reagovat

Pozor, známá se jí předávkovala a měla potíže, chtěla být móc zdravá :-)
Vše s mírou :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama