Leden 2013

Nějak se mi to nezdá

30. ledna 2013 v 9:21 | Mirek |  Poživatiny
Myslel jsem si, že čím vyšší obsah sušiny v sýru, tím je tvrdší.
Z tohoto pohledu bych řekl, že 54 % je dost.
Ne tak Diplomat přír. zraj. sýr bez laktózy.

Fotorecept

30. ledna 2013 v 0:39 | Mirek |  Recepty

Maková buchta

***
Domácí pekárna nám vyrobí těsto
***
Těsto vyklopíme na vál
***
Rozválíme
***
Rozetřeme makovou náplň
***
Stočíme
***
Vložíme do pečné nádoby domácí pekárny
***
Necháme dokynout
***
Necháme upéct
***
Vyklopíme
***
Necháme vychladnout
***
Krájíme a papáme
***
Dobrou chuť

Musím se pochlubit

14. ledna 2013 v 21:03 | Mirek |  Recepty

Můj recept

se objevil ve stolním týdenním kalendáři 2013
- Mezinárodní kuchyně.

Jednohubky z odpalovaného těsta

6. ledna 2013 v 12:32 | LUT |  Recepty

Odpalované těsto:

· 100 g másla
· sůl
· asi 200 g hladké mouky
· 4 vejce

Náplň:

· 250 g lučiny
· 100 g majonézy
· 2 lžíce strouhaného křenu
· 4 lžíce nadrobno nakrájené červené papriky
· 3 lžíce nasekané řeřichy
· sůl
· listy salátu lollo biondo
· 200 g šunky

1. Do kastrolu se silným dnem vlijeme 250 ml vody a přidáme pokrájené máslo. Vodu přivedeme k varu. Mírně ji osolíme a naráz do ní vsypeme mouku. Vše mícháme, dokud nepřipravíme těsto, které se nelepí na stěny kastrolu. Necháme je vychladnout.
2. Do těsta postupně vmícháme vejce. Pak z něj pomocí cukrářského sáčku na plech vyložený pečícím papírem nastříkáme menší větrníčky. V troubě je při 190 oC necháme péct asi 20 minut.
3. Sýr důkladně promícháme s majonézou, nastrouhaným křenem, paprikou a řeřichou. Krém dochutíme solí.
4. Větrníčky necháme zcela vychladnout, pak je opatrně vodorovně rozkrojíme. Do každého vložíme kousek listu salátu a šunky a pomocí cukrářského sáčku nastříkáme trochu krému.
***
***
Tyto se opravdu povedly. Byly dobré i bez řeřichy, kterou jsem nesehnal. Místo větrníčků jsme použili věnečky.

Jednohubky s matjesy

6. ledna 2013 v 12:24 | LUT |  Recepty

Suroviny:

· 8 plátků celozrnného chleba
· 100 g pomazánkového másla
· 4 listy salátu lollo biondo
· 1 červená cibule
· červené, žluté a oranžové papričky
· 200 g uzených matjesů

Postup:

1. Z plátků chleba odřízneme kůrky. Pak čtyři z nich potřeme pomazánkovým máslem a přiklopíme nepotřenými krajíčky. Každý chlebíček rozkrojíme křížem na 6 kousků.
2. Listy salátu opereme a natrháme na menší kousky. Cibuli oloupeme a nakrájíme na tenké měsíčky. Papriky očistíme a nakrájíme na tenčí kolečka. Uzené matjesy nakrájíme na malé kousky.
3. Na každou jednohubku položíme kousek salátu, cibule, matjesa a nakonec kolečko papričky. Propíchneme párátkem.
pozn.. Místo listového salátu můžeme použít plátky kyselé okurky, jednohubky budou pikantnější.
***

***
Pojem celozrnný chleba, je mnohdy zavádějící a dochází k jeho záměně. Já jsem použil takovou tu slisovanou kostku slunečnicového trvanlivého chleba, kde je v balíčku asi 9 nebo 11 krajíčků. Kůrky jsem neodřezával. Papričky byly takové mini, byly různobarevné a bylo jich v balení asi 6. Uzené matjesy v Kauflandu neměli, tak jsme koupili náhrážkou takovou nějakou drť - ochucenou kořením. Po pravdě řečeno zbytek jednohubek skončil v koši. Nebylo to dobré!

Měl jsem ve schránce hlasovací lístky

5. ledna 2013 v 11:06 | Mirek |  Ich

Dal jsem si ten čas a trochu jsem se v nich prohrabal.

Tady je výsledek.

Volba prezidenta ČR 11. a 12. ledna 2013
č.
Jméno
ANO/NE
Zdůvodnění
1
Zuzana Roithová
Volit nebudu
Ať zůstane v Evropském parlamentu, když už tam vlezla, EU považuji za ztělesnění zla. Další lékař, který by měl uzdravovat a ne nasírat lidi. Velkým mínusem je KDU-ČSL. K tomu, abych věřil v cokoliv, nepotřebuji církevní potentáty ani strany a organizace.
2
Jan Fischer
Volit nebudu
Jistě chytrý a vzdělaný člověk s kladným vztahem k penězům, když je viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj, ale můj názor na celou EU je negativní. Otázkou je jestli by hlava státu přece jen neměla něčemu nebo někomu stranit.
3
Jana Bobošíková
Volit nebudu
Ne, že by nebylo dobré nebo užitečné, aby byl prezidentem manažer, ale Jana je trvale neúspěšná kandidátka a nechci, aby stejně dopadl i prezidentský úřad. Být suverénem není v mých očích příliš kladná vlastnost a pojmenovat stranu svým vlastním jménem je krajně nevhodné!
4
Taťána Fischerová
Volit nebudu
Táňa je hezká a milá holka ale na můj vkus je přílišnou stoupenkyní a horlivou obdivovatelkou Havla. Fero Fenič nemohl udělat pro Havla nic horšího, než navrhnout pět dnů po jeho smrti, přejmenování pražské Ruzyně. Většina národa to nese nelibě. A strana Klíčové hnutí - to jsem v životě neslyšel. Další pidistrana.
5
Přemysl Sobotka
Volit nebudu
Další lékař, kterého jako ostatní vynesla na politické výsluní jeho známost mezi lidmi. Před funkcí místopředsedy Senátu mám úctu a ani proti ODS nic zásadního nemám, ale bohužel.
6
Miloš Zeman
Volit nebudu
Bohužel nemůžu sdílet nadšení F. R. Čecha. Už jen proto, že generálně "socdemáci" nejsou můj šálek kávy, byť překabátováni do nějaké proklamace o pomyslných právech občanů a opět to domýšlivé jméno v názvu strany! Také mám pořád před očima tu bílou slinu v koutku úst (Miloši promiň), a u slova prognostik se mi otvírá nůž v kapse.
7
Vladimír Franz
ANO!
Budu volit
Například proto, že má ze všech kandidátů nejvyšší dosažené vzdělání a věk, který je zárukou setrvání ve funkci po obě možná období. Které povolání je pro společnost nejdůležitější? Odpovídáte, že lékař, ekonom, pilot? Kdo všechna ta povolání učil? Učitel, kantor, vysokoškolský profesor!
A vzhled? Říká se, že nemáme člověka posuzovat podle vzhledu, ale podle toho, jaký je uvnitř. Dnes jsou "kérky" strašně v módě. Vladimír je dovedl k dokonalosti. Pokud bude tak dokonalý, důsledný a precizní i jako president, buďme rádi.
8
Jiří Dienstbier
Volit nebudu
S prominutím - už jen to jméno. Nechci mít svého nejvyššího české zástupce se jménem, které neumím napsat. Dále příliš nízký věk a pak ta strana!
9
Karel Schwarzenberg
Volit nebudu
Pro příliš vysoký věk a s napsáním tohoto "českého" jména mám také nemalý problém. Kde leží obec Sýkořice, se můžu podívat, ale studovat historii vzniku další "piditop" strany se mi nechce.

Takže v pátek si ponesu v obálce jen jeden.
Zbylých osm skončí v koši.

Mlely z posledního

1. ledna 2013 v 10:18 | Mirek |  Kde domov můj

Bylo mi jich opravdu líto.

Bylo na první pohled zřejmé, že toho mají plné kecky, že se už modlí, aby to skončilo. Sotva stály na nohou, úsměv z jejich tváří zmizel a nahradily ho unavené vrásky. Zboží posouvaly přes skener jen hlemýždím tempem.
Na parkovišti nebylo kde zaparkovat. Auta zoufale objížděla dokola parkovací místa, jako v Praze na Václavském náměstí.
A těch lidí! Hlava na hlavě, uličkami mezi zbožím nešlo projít, v jízdě překážely do cesty nastavěné kontejnery s nevyloženým zbožím, naházené prázdné krabice, které nebylo čas uklidit. Mnoho lidí chodilo marketem jen tak bez vozíků s prázdnýma rukama, nevím, nějaká tovarová turistika?

31. prosince 2012 v 11:45 prodavačky v Kauflandu.

A nenávistní "prudiči", které kousl vzteklý pes, budou pořád poukazovat na to, že se kdysi stály fronty na banány a na maso. Dvacet let po revoluci nebyly k dostání vlašský ani pochoutkový salát, uzené matjesy, řeřicha, lollo biondo, atd. a u pokladen stejně tak nekonečné fronty.
Kvůli mně nemusel být market otevřený. Umím si nakoupit poživatiny na tři dny dopředu. Takže bych prodavačkám dopřál klidné a spokojené svátky.