Pedagogický slovník 3

5. února 2009 v 7:14 | Mirek |  Kantořina
Jedna z technik rozvíjejících tvořivé myšlení. Původně byla určena pro řídící pracovníky, konstruktéry, ekonomy, nyní má širší použití, např. ve vyučování jako aktivizační prvek, opírá se o skupinovou diskusi a skupinové řešení problémů.

Učebnice - kniha, která je svým obsahem a strukturou uzpůsobená pro výuku
Školní učebnice - Prvek kurikula, tj, prezentuje výsek plánovaného obsahu vzdělávání
Didaktický prostředek, tj. informačním zdrojem pro žáky a učitele, řídí a stimuluje učení žáků

Další vzdělávání = pokračující vzdělání a výcvik
- 1. vzdělávání spojené se zaměstnáním, odborné - podnikové, mimoškolní instituce, studium - večerní, dálkové, distanční, externí - zvýšení kvalifikace, doplnění znalostí
- 2. vzdělávání zaměřené na realizaci zájmů a zálib lidí - umělecké, sportovní, vědecké - vzdělávání dospělých- celoživotní vzdělávání

Defektologie
Nauka zkoumajíc příčinu a podstatu defektů, jejich vliv i důsledky na psychiku i na společenské vztahy postiženého člověka, hledající možnosti, jak odstraňovat nebo alespoň omezovat důsledky defekt, popř. jim předcházet.

Diagnostika
Posloupnost činností vedoucí k diagnóze

Didaktika
Pedagogická disciplína, teorie vyučování…první autor byl J.A.Komenský

Pedagogická komunikace
- je zaměřena na dosažení pedagogických cílů, má vymezený obsah, sociální role účastníků, komunikační pravidla. Odehrává se nejen ve škole, ale také v rodině, ve sportovních a zájmových zařízeních, ve výchovných zařízeních, pracovním prostředí.

Distanční vzdělávání = druh dálkového studia zprostředkovaného medii(telefon, rozhlas, televize, PC). Je založeno na předem připravených programech a samoučení.Stále více se prosazuje jako korespondenční studium, a to i na úrovni vysokoškolského vzdělávání-otevřená universita.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama