Slušnost nebo sprostota?

18. srpna 2008 v 20:02 | Mirek |  Politika

Slušnost nebo sprostota?

Osoba XXL, (na jménu stoprocentně nezáleží - vsaďte botky) byla pozvána k přijímacímu řízení. Na dotaz, co to je jsem odpověděl: "No když přijímací, tak tě přijmou. Kdyby bylo výběrové, tak by vybírali a kdyby konkurzní, tak bys šel do konkurzu a přijat by byl vítěz."

Není slušné, domnívám se, ptát se předem na plat. Takže hurá do auta a vstříc cca 100 kilometrům. Přinejhorším si uděláme výlet, utěšovali jsme se v neblahé předtuše. Šlo totiž o soukromou instituci - společnost s ručením omezeným.
Už to umístění. Na Svatém Kopečku - místní část Olomouce. Ale proč ne. Když jsme našli ulici, kráčel proti nám mladý muž, který nesl pod paží nějaké lejstra a mladá slečna, nebo jeho paní. I optal jsem se kudy? Dívka řekla: "Tady kousek za tou fialovou Felícií ty otevřená železná vrata." A velmi potutelně až posměšně se usmívala. Říkám si v duchu. Buď má konkurz za sebou a má to v kapse, nebo se směje budově, nebo je jí k smíchu plat, který ji nabídli, a dělá nám kišky-lišky. Když jsme popojeli, bylo mi jasné, že je to určitě budova, ale co ještě!
Zarostlé škvárové hřiště s dekorací volně odhozených PET lahví, zřejmě od konce června neposekaná tráva, rozbité dveře, oprýskané svody. Ale budiš, také nic neobvyklého v naší současné podnikatelské sféře. (Pouze je to jaksi v ostrém kontrastu s naleštěnými a vyšperkovanými státními budovami). Přijali nás ale slušně, slušně s námi jednali, slušně se občas ptali a slušně nám řekli, ať se ptáme také my. Takže došlo na odměnu za práci (kdo tomu rozumí, tak ve školství to konkrétně znamenalo 24 hodin týdně, což je 3 hodiny nadúvazku). Nemá cenu a ani nechci uvádět konkrétní částku. Někdo nechápe, co je to hrubá mzda, jiný si myslí, že říkám v čistém, čili takříkajíc do kapsy. A nebudu už vůbec šahat do svědomí - vlastně ekonomiky dané firmy. Z venku to není schopen nikdo objektivně posoudit. S tím se musí vyrovnat daný podnikatelský subjekt a taky, že se s tím vyrovná.
Nám ale ta částka za měsíc odpovědné prestižní, vysoce náročné a těžké práce nevyvolala na tváři úsměv. Spíš to byl jakýsi hořkokyselý škleb.
Takže kde je vlastně ta sprostota?
Sprosté je "táhnout" člověka na takovou dálku a neříct mu na rovinu předem jasné podmínky. Znamená to totiž vzít si dovolenou plus cena benzínu, amortizace auta, ztráta času, stravné, atd. Honosí se přitom všude jakýmsi certifikátemiesLONDON, zaručujícím údajně kvalitu vzdělávání. Samozřejmě, nakonec na to místo "někoho" přijmou. Jestliže ale cena práce ještě jakš-takš odpovídá kvalitě, tak doufám bude mnohým jasné voco gou. A sprosté je to v přeneseném slova smyslu i k více než stovce klientů-žáků, jejich "sponzorům" - rodičům a těm, kteří učinili společenskou objednávku a očekávají kvalitní posily svých pracovních kolektivů.
Takže hádejte. Za co ručí jen omezeně.
p.s. Neberte to prosím jako filipiku namířenou proti konkrétnímu podnikateli (-ce). Chytnout za nos by se měli ti, kteří vytvářejí takové "příjemné" podnikatelské prostředí!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama