Kůň na Pastvině

10. srpna 2008 v 9:15 | Mirek |  Vážně/nevážně

Ne není to překlep.

Kůň, o kterého jde, se sice možná taky pase na pastvině, ale tento navíc u údolní přehrady Pastviny.

Ale pěkně popořádku. Z Mladkova je to nejblíže k velké vodě právě k již zmíněné přehradě. Rádcové mi radili, abych zaparkoval vpravo těsně před mostem. Že je tam sice málo míst a většinou se tam zaparkovat nedá, ale zato je to jen pár kroků k jediné písčité pláži. Zaparkoval jsem v pohodě. Mimo silnici. Těch míst je tam asi 6, já byl čtvrtý. Po pár krocích jsem ji spatřil. Téměř jako na ostrově Fuerteventura Playa de Coffete. Popsat se to nedá. Nutno vidět. Takže rychle zpět do auta a hurá jinam.
Ještě než jsem tak učinil, praštily mě mezi oči malebná zákoutí. Nejprve; ale to již při cestě tam; nízká hladina vody nemilosrdně odhalila co je v tomto případě zřejmě jedním z levobřehých přítoků. Stačí jedno slovo. Fuj. Ale možná jsem moc útlocitný. Pak co nevidím. Je to kompost nebo hnůj, pod jejichž tíhou se provalily "náplatky"? I vydal jsem se po stopách původce. U zvláštního stavení s na stožáru visící roztrhanou mi neznámou vlajkou a různě umístěnými dekoračními kostmi a lebkami (doufám, že ne lidskými) jsem se zastavil a dumal nad tím, jestli majitel tak usilovně pleje plevel. Už jsem se měl na odchodu, když v tom vidím, zřejmě ze stáje, vykukovat švihající koňský ocas. Aha, a jsme doma. V duchu mi vrtalo hlavou, co na to správce toku, když pak u hráze jsou cedulky se zákazem vstupu pro lidi, s odkazem na ochranu vody. Co kdyby se někdo do vody, nedej bože, vyčůral! Přejel jsem most a odbočil směrem na Letohrad, abych se dostal na hráz. Během tohoto úseku okružní jízdy jsem narazil na jedinou z odboček vlevo, kde nebyla dopravní značka zákaz vjezdu všech vozidel. Po kratší jízdě lesem jsem ale stejně narazil na "véčko" a už jsem neměl na výběr. Na obou sice omšelé a kdoví jestli legálně umístěné, přesto kruhové, bílé s červeným lemem. Neměl jsem se ale kde otočit. Jedině, že bych měl v kufru motorovou pilou a stal se dřevorubcem pod kuratelou trestního zákona. Vybral jsem si podle pravidla pravé ruky a dojel na pastviny s malým p. Soukromě hospodařící zemědělec, měl všude, i na ohradě, varování, že jsme na jeho soukromém pozemku, a pokud vstoupíme, či vjedeme, tak nám bude ustřižen. Co by udělal něžnému pohlaví nevím. A už šel na mě! S motorovou vyžínačkou v ruce. Slušně jsem mu sdělil přes otevřené okénko, že se jenom otočím. Nic neřekl a spustil motor moderní kosy. Při otáčení jsem okrajovým viděním zahlédl stádo krav a hned mě napadlo, že mám vlčí mhu. Jeden kůň, nebo stádo krav, to už je vlastně jedno. Zelení aktivisté si určitě chrochtají blahem.
Na hrázi "čezáčtí" hoši z údržby něco montovali. V této souvislosti mě napadl vtip, ale ten si přečtěte v rubrice sranda - vtipy. Možností občerstvit se je kolem přehrady nepřeberně. Někde sedí více lidí někde méně, ale rozhodně nepraskají ve švech. S možností ubytovat se je tomu podobně. V kempech je místa dost na postavení stanu nebo umístění karavanu, tabule nebo tabulky nabízí volné pokoje nebo chatky, či apartmány. Já jsem chtěl doplnit hladinu kofeinu. V restauraci FORMANKA jsem si objednal preso. Nejprve jsem se ale ujistil, že na něj mají přístroj. Mají. Mimo jiné nabízejí originál piccu z pece. Nevím, co to znamená, pec není vidět. Geniální je systém objednávek, protože zvukové znamení ne nepodobné siréně vás vyzve, vy se podíváte na jednu ze dvou obrazovek a svítí-li vaše číslo, jdete si k okénku. Když jsem ve tři hodiny odpoledne odcházel, bylo na monitorech číslo 32. Je to dost nebo málo? Nevím, těžko říct. S preskem na mě zapomněla. Říkal jsem si, no to bude kafe, když tak dlouho protéká. Zatím bylo studené. No nic, všude je něco. Trochu to vyvážilo, že mi nabídla čepovanou jemně perlivou sodu, 0,3 l za 10,-.
Na oplátku byla slečna nebo mladá paní přívětivá, když jsem se ptal, jestli je na přehradě plno, nebo jestli jsou volná místa. Dostalo se mi odpovědi, že bohužel je to bída, je to slabé. Pátrajíce po příčinách jsme společně na nic kloudného nepřišli. Asi je to počasím. Protože voda, přesto, že je jí málo, je čistá. Navzdory tomu, že letos má více Čechů trávit dovolenou doma, tak jsou někde jinde, možná na Lipně. Uzavřela slečna nebo paní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Miriam Miriam | E-mail | 10. srpna 2008 v 23:07 | Reagovat

Umíš přece číst........když je zákaz vstupu do vody pro lidi, tak kůň přece není člověk........ten do té vody může, pochop to!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama