Koupaliště v Jablonném nad Orlicí

10. srpna 2008 v 9:07 | Mirek |  Vážně/nevážně
Jste-li na chatě, chalupě nebo jen tak v Mladkově, je nesnesitelné vedro a máte nezadržitelnou potřebu se jít vykoupat je zde několik možností. Vynechám-li spíše teoretickou možnost namočit se do úrovně kotníků v řece Tiché Orlici, pak zůstávají tři další varianty. Přehrada Pastviny, koupaliště v Žamberku a údajně nějaká volně přístupná vodní plocha v Jablonném nad Orlicí (ta voda ale prý není nic moc).

Nevím, buď mě přemohla vrozená zvědavost, nebo pravděpodobně nejkratší kilometráž, ale zvolil jsem Jablonné. Byla neděle kolem poledne a ve městě vylidněno, jako na potvoru ani živáčka, kterého bych se zeptal kudy tudy. Zabloudil jsem tak, že když jsem zdolal plno schodů, došel jsem až k základní škole. Kupodivu i o prázdninách pedagogové pracují, takže jsem tam zastihl "živáčka". Na potřetí mi tak tento ochotný a sympatický pán přesně na metry a údaje vlevo, vpravo a přes most vysvětlil cestu tak, že jsem tu vodní plochu nakonec našel.
No našel, ona vlastně pořád nebyla vidět, ač jsem kroužil autem kolem dokola. Ale jelikož jsem už z dřívějších úst slyšel, že jsou vedle tenisové kurty, a ty vidět byly, tak jsem hledal kde zaparkovat. Také to nebylo jednoduché, protože orientační body - další auta jsem nikde neviděl. Nakonec mělo vše nečekanou, ale krásnou pointu. Byl jsem tam totiž sám (myslím autem). Ostatní byli asi místní a došli po svých.
Na stromě jsem si všiml hřebíkem přibitou z kartonu neuměle vyrobenou cedulku s mezinárodně srozumitelným nápisem velké písmeno pé. Zaparkoval jsem auto mezi dva stromy do stínu a chtěl jsem jít do přilehlého stánku - budky zaplatit parkovné. Nic takového, bylo to občerstvení. Teď bych potřeboval chůdy. Přes všeobjímající živý plot jsem pořád koupaliště neviděl. Ani žádné jiné znaky, které jsou jinak na první pohled patrné. Oplocení, vstupní brána, královský výběrčí daní, či opalující a slunící se davy lidí (nutno dodat, že bylo právě pod mrakem), křik dovádějících dětí a mládeže, šplouchání vody, nic takového.
Přesto, když jsem došel blíž, to co jsem uviděl, si opravdu zaslouží název KOUPALIŠTĚ a navíc zadarmo!!! Jen do sprch si musíte koupit u stánku s občerstvením žeton v hodnotě 10 Kč.
Stručný popis: Betonový, nebo železobetonový monolit, možná někde spojovaný z docela většího štěrku, připomínající vzdáleně vstup do Jaderského moře v Chorvatsku. Zubem času možná někde vydrolený (to je ale bez záruky, původní stav jsem neviděl), na dně částečně porostlý pevně držícím zeleným porostem připomínajícím mech v lese. Do vody se mírně svažující vstup, vhodný pro malé děti, a všude ocelové schůdky až na dno. Voda naprosto čistá až průzračná. Na hladině plavající nikomu a ničemu naprosto nevadící nějaké opadané okvětní lístky či co (nejsem dendrolog) z velkých okolo rostoucích stromů, vytvářejících žádoucí stín. Součástí je moderní nová stavba, zřejmě správa koupaliště a zamýšlená restaurace, v jejíž spodní části jsou WC a již zmíněné sprchy. Možnost "občerstvit se" je v již zmíněném stánku. Ty uvozovky snad proto, že nejsem zcela přesvědčen, že v takovýchto zařízeních pořídíte vždy racionální čili rozumnou stravu. Nejvíce mi zde chybí "presko", nabízejí jen "turka" nebo rozpustnou kávu a obě v plastu. Plastové míchátko se mi deformovalo. Soudruzi z NDR udělali asi někde chybu. I když 19 let po revoluci?
Nějací lidé tam ale přece jen byli. Odhadem tak max. 10. Když jsem se ptal místních proč tomu tak je, tak mi paní; která si tam chodí třikrát denně zaplavat; řekla, že neví. Je fakt, že tři malé školou povinné děti při vstupu do vody křičely, že je studená. Jedna holčička to ale komentovala slovy: "Je tady hezky, dobře, že nás sem rodiče pustili".
Nezbývá mi než dodat: "Je tady hezky, ještě že mě sem manželka pustila".
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Miriam Miriam | E-mail | 10. srpna 2008 v 23:00 | Reagovat

tak 19 let po revoluci........to už nebyli soudruzi z NDR, ale MADE IN CHINA !!!!!!!!!!

........máš ty ale hodnou manželku.........

2 mirka mirka | E-mail | 13. srpna 2008 v 22:20 | Reagovat

Miluju kartónové cedulky a ne jen na koupališti. Pěkné jsou, když je jimi posetý výkladec v obchodě. Řekla bych, že skoro couvám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama