Co nového v Mladkově

10. srpna 2008 v 11:05 | Mirek |  Vážně/nevážně
Naproti místnímu "minimarketu" (Živa, a.s., Klášterec nad Orlicí) už nefunguje obchod ovocem zeleninou, takže se vám stane, že nekoupíte zelené salátové okurky, když je právě potřebujete. Ke cti jediné prodejny v obci dlužno dodat, že se dozvíte, že okurky dovezou

kolem poledne a odpoledne je v oddělení ovoce a zeleniny opravdu najdete. A zatoužíte-li např. po suchém Martini, tak si musíte nechat zajít chuť, nebo sednout do auta a zajet do blízkého Lichkova, kde byl obchod tradičně vždy perfektně zásoben. Tam sice vytoužené Martini bryt také nemají, ale když neopovrhnete pravým italským Cinzanem- roso, máte vyhráno.
Vydal jsem se autem na malou okružní jízdu. Na koupání kdekoliv to nebylo a po zběžné obhlídce několika známých míst v lese, když zjistíte, že nerostou ani "pšáry", protože je prostě sucho, sucho, sucho, vám nic jiného nezbývá.
Takže se můžete vydat z Mladkova směr Petrovičky, České Petrovice - minete hraniční přechod pro pěší a cyklisty, takže se vás to netýká a dorazíte na horizontální zlom, kterému se říká Čihák. Tam mě zarazilo, že ubytovací objekt s restaurací, kde se konaly různé akce, např. školy v přírodě, vypadá jako natrvalo opuštěný. Sešupem z kopce dolů dojedete k Zemské bráně. V tomto místě vstupuje Divoká Orlice z Polska na naše území. Za opraveným mostem po pravé straně můžete zaparkovat. Pokud budete mít štěstí. Tísní se tam s bídou deset parkovacích míst. Můžete, si protáhnou záda a absolvovat naučnou stezku vlevo po proudu řeky a vrátit se zpět lesem proti proudu řeky. Bude-li právě kolem poledne, pak se určitě zastavte na "presko" nebo "gáblík" v Hotelu Zemská brána. Obsluha je přívětivá a ceny mírné. Za velké preso s dvěma mlíčky zaplatíte 25,-, za Rájec mírně perlivý 15,- a za výborný langoš 30,-. Menu vás přijde na 59 Kč, což obvykle znamená polévku a "další" včetně přílohy a salátu nebo kompotu. I WC si zaslouží poklonu. Přes Bartošovice v Orl. Horách, Kunvald a Klášterec nad Orlicí se dostanete k údolní přehradě Pastviny. Mimochodem v srpnu 2008 v ní bylo zoufale málo vody. Pokud nechcete absolvovat krkolomný cross k hladině vody, aby, jste se smočili, tak jste za moment zpět v Mladkově.
Mimochodem ve většině jmenovaných obcí jsou prodejny označeny nápisem KONZUM. Někdy s přídomkem - market!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Miriam Miriam | E-mail | 10. srpna 2008 v 23:32 | Reagovat

Konzum.............no, dobrý........ve vesničkách se jim nějak zasekl čas.

2 mirka mirka | E-mail | 13. srpna 2008 v 21:59 | Reagovat

Konzum - to mi něco připomíná, a to z do mého mládí. A musím říct, že už je to pěkně dlouho. No prostě staré dobré časy ..., že by???

Procházek není nikdy dost a zvlášť těch krásných a v příjemném prostředí, což okolo Mladkova je na 100%.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama